۱۱ نوآوری که “تهویه مطبوع” را برای همیشه تغییر خواهد داد

بدون دیدگاه

طوفان فناوری‌های نوآورانه جهان درراه است. با استفاده از ابزارهای پیشرفته و بخصوص موبایل‌های هوشمند زندگی ما روبه پیشرفت می‌باشد. استفاده از تکنولوژی درسیستمهای تهویه مطبوع انقلابی در این صنعت به راه خواهد انداخت. و به‌زودی شاهد مزایای آن در سیستم‌های سرمایش و گرمایش خواهیم بود.

گردش فعال هوای مطبوع

مهندسان در MIT با طراحی جدید تهویه مطبوع سنسورهایی در امتداد میله‌های آلومینیومی که از سقف آویزان شده‌اند را طراحی کرده‌اند. جنبش و فعالیت این سنسورها را فعال می‌کنند و یا به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت دستگاه تهویه مطبوع (مانند کولرگازی) زمانی فعال می‌شود که شخصی در محل حضور داشته باشد.

سیستم سنسور فعال به نظر ایده ساده و هوشمندانه ای می‌رسد و باعث تعجب است که تا کنون از این تکنولوژی استفاده نشده است. با این حال این تنها یک نمونه از چگونگی تحول سیستم‌های تهویه مطبوع ( HVAC ) در آینده است. این سیستم‌ها که قابل حمل و کوچک‌تر هستند باعث کاهش بسیار زیاد هزینه انرژی و هزینه نرافزاری خواهد شد.

تهویه مطبوع حرارتی

طراحی دیگری که اخیراً اجرا شده است، تهویه مطبوع حرارتی است . یک شرکت استرالیایی به نام Chromasun ( کروماسون ) یک جایگزین کم هزینه برای واحدهای A/C ( اسپلیت ها ) تولید کرده است. این تکنولوژی هنور گسترده نشده است. این تکنولوژی طی چند سال گذشته فقط در ایالت متحده اجرا شده است. تهویه مطبوع حرارتی سیستمی است که با استفاده از انرژی خورشیدی و توسط گاز طبیعی تکمیل می‌شود. این سیستم یک سیستم بسیار کارآمد و مفید است که آینده بسیار مناسبی دارد. در واقع، دو چیلر با قابلیت خنک کننده را در سیستم‌های دیگر فراهم می‌کند و هزینه‌ای اضافی الکتریکی را از بین می‌برد.

سیرکولاتور آب داغ

یک شرکت آمریکایی در خارج از ایالت رویی آیلند ( Rhode Island ) یک پمپ ” فرمان پذیر ” را برای خطوط آب خانگی طراحی کرده است که اجازه می‌دهد آب سرد پس از فعال شدن به آب گرمکن منتقل شود.

این محصول طراحی شده است که یک راه حل برای یک مشکل عمده ارائه نماید. استفاده از این تکنولوژی ساکنین خانه هر ساله به طور متوسط ۱۲۰۰۰ گالن آب صرفه جویی می‌کنند و فقط برای گرم شدن آب منتظر می‌مانند. ردیابی این آب خارج از سیستم یک راه حل سازگار با محیط زیست است که نقش مهمی در خانه‌های آینده ایفا کند.

در واقع آب سردی که خارج از سیستم هدر می‌رود را به سیستم آب گرم برمیگرداند و مورد استفاده قرار می‌گیرد. که نتیجه آن کاهش هزینه آب مصرفی می‌باشد

انرژی یخ در سیستم تهویه مطبوع / تهویه مطبوع یخ

سیستم‌های کولرگازی/اسپلیت ها بهترین سیستم سرمایش و گرمایش به نظر می‌رسد. به همین دلیل یک شرکت کالیفرنیایی یک سیستم ICE A/C (سیستمی یخی تهویه مطبوع ) به نام Ice Bear را ایجاد کرده است. سیستم آیس بیر در واقع با انجماد آب در یک مخزن در طول شب کار می‌کند، به همین دلیل مخزن فوق می‌تواند یک ساختمان را در روز بعد به راحتی خنک کند. این طراحی می‌تواند تا ۶ ساعت یک ساختمان را خنک کند و پس از آن دستکاه کولرگازی به شکل عادی کار خواهد کرد.

اگرچه این مدل سیستم هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده است اما تصور اینکه با این فناوری بتوان یک ساختمان را برای ۶ ساعت تمام خنک کرد یک گام بلند در فناوری می‌باشد.

سنسور پیشرفته در تهویه مطبوع

هر ساله محصولات مختلف در نمایشگاه‌های تکنولوژی در سراسر دنیا به معرض نمایش در می آیند. سال ۲۰۱۵ اولین سال نمایش این تکنولوژی جدید در نمایشگاه بود.

این محصول خلاقانه شامل سنسور در دریچه‌هایی است که در سقف ، دیوار و یا سنسورهای داخلی بکار رفته است. اما جذاب ترین قسمت این فناوری کنترل دقیق هر اتاق به وسیله‌ی یک اپلیکشن موبایل Ecovent است.

علاوه بر این سیستم یک سنسور مانیتورینگ برای نظارت کامل بر تمام سنسورهای خانه در دسترس شما قرار می‌دهد. نظارت بر دمای خانه، فشار هوا و دیگر عوامل کیفیت هوای داخل ساختمان از دیگر امکانات این محصول می‌باشد. این محصول که نامی جدید دارد در آینده‌ای نزدیک بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت و باعث بالا رفتن سطح کیفتی زندگی خواهد شد.

پمپ‌های حرارتی ژئوترمال

تکنولوژی ژئوترمال یک سرمایه گذاری بزرگ برای صرفه جویی هزینه‌ها در زمان طول حیاط پمپ می‌باشد. سیستم‌های ژئوترمال از دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی تا کنون وجود داشته لذا این یک فرآیند جدید نمی‌باشد. با این وجود این محصول تا همین اواخر نیز دست یافتنی نبوده است.

با استفاده از این محصول شما به جامعه حمایت از محیط سبز می‌پیوندید. پمپ‌های ژئوترمال انرژی خود را مستقیماً از زمین دریافت می‌کنند. کارکرد این محصول به این شکل می‌باشد که لوله‌های به کار رفته در زمین به به شکل یک حلقه می‌باشند گرما را جذب می‌کنند و آن را به خانه منتقل می‌کنند. هنگامی که خنک سازی مورد نیاز باشد این سیستم به صورت معکوس کار می‌کند.

بزرگترین حسن داشتن این سیستم این می‌باشد که شما آب گرم رایگان در اختیار خواهید داشت.

پمپ‌های حرارتی دوگانه

یکی دیگر از شرکت‌های مبتنی بر ایالات متحده، مفهوم پمپ گرمای دوگانه سوخت را ارائه می‌دهد. استدلال این شرکت این است که پمپ‌های گرمایشی بیشتر کارآمد هستند و حداکثر میزان راحتی را هنگام استفاده از ترکیبی از سوخت فراهم می‌کنند. در این مورد، این سیستم ترکیبی از پمپ حرارتی الکتریکی و کوره گاز است.

در دماهای پایین، پمپ گرمای گازی را برای به حداکثر رساندن کارایی منتقل می‌کند. هنگامی که دمای بالاتر از ۳۵ درجه افزایش یابد، برق قطع می‌شود. هزینه‌های اولیه مربوط به خرید یک پمپ با سوخت دوگانه بیشتر از یک سیستم معمولی است، اما مقدار پولی که شما می‌توانید در طول چند سال آینده به طور بالقوه صرفه جویی کنید و هزینه‌های آن را کاهش دهید بسیار چشم گیر و زیاد می‌باشد.

خانه‌های اسمارت (پیشرفته)

امروزه همه چیز پیشرفته شده است. از رانندگی اتومبیل به وسیله اپلیکشن و یا تلویزیون گرفته تا هر قسمتی از تکنولوژی که تصورش را نمی‌توانید بکنید. ما هر روزه در حال پیشرفت در زندگی خود به وسیله تکنولوژی‌های جدید هستیم و خانه‌ی ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

سیستم‌های متصل به تلفن همراه در حال حاضر این امکان را به ما می‌دهند تا با فشار دادن یک دکمه سیستم‌های روشنایی، گرمایش و سرمایش، امنیتی و غیره را کنترل کنیم. این پروسه اگر به تکامل نرسد بی فایده خواهند بود بنابراین هر روز برای پیشرفت، راحتی و آسایش بیشتر نیاز داریم که جزئیات بیشتری را در اختیار داشته باشیم.

این تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت می‌باشد و این امکان را به ما می‌دهد که با استفاده از تکنولوژی‌های جدید سطح راحتی خود را در خانه به سمت یک خانه بسیار هوشمند هدایت کنیم.

پس در مورد خانه‌های هوشمند منتظر خبرهای جدیدی باشید و آن را دنبال کنید. 

خانه‌های کاملاً اتوماتیک

همانطور که داشتن یک خانه هوشمند در دسترس قرار گرفته است، داشتن خانه اتوماتیک نیز دور از دسترس نیست.

در حال حاضر راه حل های تکنولوژیکی در بازار وجود دارد که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا با وسایل الکترونیکی و سایر محصولات آزمایش کنند. بنابراین، طبیعی است که سیستم‌های HVAC یک روز به طور مستقیم به سیستم‌های دیگر در خانه شما متصل شوند، و تنظیمات مربوط به وضعیت دیگر خانه‌ها را تنظیم می‌کنند. خانه‌هایی که به صورت اتوماتیک و با برنامه‌های نرم افزاری جدید سطح آرامش ، امنیت و لذت زندگی را برای شما به بالاترین سطح خود خواهد رساند.

پرینت سه بعدی تهویه مطبوع

شاید کمی دور از انتظار و تصور باشد که هوای مطبوع سه بعدی در اختیار ما باشد ولی با این روند تکنولوژی این ایده دور از دسترس نیست.

در حقیقت یک شرکت به نام Emerging Objects یک قطعه‌ی سه بعدی تولید کرده است که رطوبت را خارج از یک منطقه برای خنک نمودن آن ترسیم می‌کند. این تکنولوژی که برای یک فضای بزرگ هنوز غیر قابل دسترس و ترسیم می‌باشد اما به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک بتوان تمام سطح خانه و فضا را به وسیله سیستم‌های سه بعدی تحت کنترل قرار داد. به وسیله این تکنولوژی می‌توانید جز جزء محیط را مورد برسی قرار دهید

استفاده از حرارت تجهیزات خانه

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که یک لپ تاپ و یا کامپیوتر شما چند ساعت در طول روز روشن می‌ماند؟ می‌دانید چقدر حرارت تولید می‌کند. یک نوآور به نام لارنس اورسیینی، بنیانگذار پروژه Exergy، دیده است که چگونه کامپیوترها، کارآمد در تولید گرما هستند. به همین دلیل است که او نظریه‌ای داده است که می‌تواند برای تأمین سیستم‌های گرمایشی استفاده شوند.

در نظر بگیرید: فکر کنید که چقدر عالی خواهد بود اگر مجبورید از دوچرخه ثابت یا تردمیل خود برای استفاده از تلویزیون خود استفاده کنید؟ ممکن است فکر جدی نباشد، اما چیزی است که قابل تامل است. استفاده از گرما از یک محصول که هر روز از آن استفاده می‌کنید هر روز بر اساس همان اصل ترسیم می‌شود. در پایان روز، از میزان انرژی که دستگاه کامپیوتر و یا لپ تاپ شما تولید کرده است استفاده کرده‌اید و انرژی آن را به سیستم‌های گرمایشی خود منتقل کرده‌اید!

نوشتهٔ پیشین
مقایسه سیستم های تهویه مرکزی چیلر فن کوئل و VRF
نوشتهٔ بعدی
صدور سند مشاعی برای مالکان اراضی مشاع زراعی و باغات بلامانع است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست