آیا سرقفلی و حق کسب و پیشه قابلیت واگذاری به غیر (نفرسوم غیر از مالک و مستأجر) را دارد؟

حق کسب و پیشه و سرقفلی قابلیت واگذاری به غیر را دارد اما قانونگذار برای این واگذاری تدبیری اندیشیده است. در صورت رضایت مالک طبیعی است حق کسب و پیشه و سرقفلی را می‌توان به هرشخصی منتقل نمود بنابراین رضایت مالک حتماً باید وجود داشته باشد.

عدم کسب اجازه از مالک جزو مواردی است که برای وی حق تخلیه ایجاد می‌گردد و در این صورت مالک به دادگاه مراجعه و دادخواستی مبنی براینکه مستأجر بدون رضایت بنده ملک را به دیگری واگذار نموده است تقدیم می‌نماید و در صورت احراز انتقال به غیر براساس نظر کارشناسی ارزش سرقفلی محاسبه گردیده و باید نصف مبلغ حق کسب و پیشه به مستأجر اولیه پرداخت گردد و موعدی تعیین می‌گردد تا ظرف یک مدت مشخص از تاریخ صدور حکم، مالک (مستأجر اول) نصف حق کسب و پیشه را در صندوق دادگستری تودیع کند که این حق از آن مستأجر دوم می‌باشد.

در صورتی که مستأجر نیازی به مورد اجاره ندارد و مالک نیز به هیچ عنوان واگذاری به غیر را اجازه ندهد، براساس ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستأجر، مستأجر می‌تواند دادخواستی به دادگاه مبنی بر تجویز انتقال منافع تقدیم نماید. دادگاه در صورتی که مالک نخواهد و یا نتواند نسبت به خرید حق کسب و پیشه مستأجر اقدام نماید می‌تواند مجوز انتقال حق کسب و پیشه به ثالث را صادر نماید و در هر صورت انتقال حق کسب و پیشه از ناحیه مستأجر می‌بایستی براساس سند رسمی باشد، لذا صدور رأی از ناحیه دادگاه برای انتقال در زمانی محدود می‌باشد که در صورت عدم اقدام از ناحیه مستأجر و سپری شدن زمان آن حکم باطل است.

کارشناسان و وکلای مؤسسه حقوقی شهرداد وابسته به هلدینگ اقتصادی فراتن با ارائه خدمات حقوقی در زمینه‌های سرقفلی و حق کسب و پیشه به صورت تخصصی آسایش خیال شما را تأمین خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

18 − 7 =

فهرست