تهویه مطبوع چیست؟

معنای تهویه مطبوع هوا رسانی دلپذیر است. فرآیند تولید هوای مطبوع شاخه‌ای از رشته مهندسی مکانیک محسوب می‌شود. یکی از مهمترین بخش‌های هر ساختمان که تأثیر مستقیمی بر رفاه و آسایش ساکنین آن دارد تهویه مطبوع ساختمان است. هم چنین تهویه مطبوع در کارخانجات و مراکز تجاری نیز کاربرد وسیعی دارد. به عنوان مثال در بسیاری از کارخانجات نگه داری مواد غذایی، مبحث تهویه مطبوع ساختمان جز مهم و جدا ناپذیر آن واحد تولیدی است چرا که اگر امر هوا رسانی و تهویه خوب صورت گیرد تأثیر مثبتی بر ماندگاری بیشتر محصولات خوراکی و فاسد شدنی خواهدگذاشت.

با توجه به میزان حجم هوا رسانی و در واقع میزان کیفیت مورد نیاز برای تهویه مطبوع ساختمان باید از دستگاه‌هایی با ظرفیت مناسب استفاده کرد و در طول سال نیز آنها را کنترل نمود. در واقع باید بدانیم با چه روشی قصد تخمین میزان بار برودتی دستگاه را داریم و براین اساس، راندمان واقعی دستگاه محاسبه می‌شود ودر صورت نیاز می‌توان از دستگاهی با حجم و ظرفیت بیشتر استفاده کرد. اصولاً تهویه مطبوع شامل مواردی همچون سرمایش- گرمایش- رطوبت زنی و رطوبت زدایی هوا می‌باشد. ما در تهویه مطبوع ساختمان باید بتوانیم سه فاکتور رطوبت، دما و سرعت جربان هوا را تحت کنترل خود داشته باشیم و با کنترل این سه فاکتور می‌توان امیدوار بود که هوا رسانی به نحو احسن و مطبوع صورت گیرد.

طبقه بندی سیستم تأسیسات تهویه مطبوع:

با توجه به نوع سیال این دستگاه‌ها را به سه دسته تقسیم بندی می‌کنند که عبارتند از:

۱- سیستم تهویه مطبوع تمام هوا
۲- سیستم‌های آب و هوا – آب
۳- سیستم تهویه مطبوع تمام آب
سیستم تهویه مطبوع ساختمان که از مدل هوا و آب استفاده می‌کنند مزیت‌ها و معایب روش‌های تمام هوا و تمام آب را در خود جای داده‌اند.گرمایش در این سیستم‌ها معمولاً توسط آب انجام می‌شود و عمل سرمایش نیز توسط هوا رخ می‌دهد.

عمل گرمایش توسط آب نیز به دو روش مختلف می‌تواند در یک سیستم تهویه مطبوع ساختمان صورت بگیرد:

  1. در روش اول گرمایش با آب گرم که دارای دمای ۷۰ تا ۹۰ درجه است انجام می‌شود.
  2. و در روش دوم نیز با آب داغ همراه با تحت فشار قرار دادن کل سیستم انجام می‌شود که این عمل منجر به افزایش درجه حرارت آب تا ۱۸۰ درجه خواهد شد.

در سیستم تهویه مطبوع ساختمان که با روش تمام آب قصد هوا رسانی و ایجاد شرایط مطلوب را داریم باید بدانیم که نمی‌توانیم رطوبت هوا را با این روش تغییر دهیم، اما شاید به دلیل اشغال حجم کمتر فضا و هزینه راه اندازی کمتر نسبت به سایر رئش ها در بسیاری از مواقع بر دیگر سیستم‌ها ترجیح داده می‌شود.

سیال ناقل در این سیستم در واقع حرارت و برودت آب است. آب در موتورخانه و یا دیگ آبگرم به درجه حرارات بالایی رسیده و برای گرمایش ساختمان در سرما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پنج × یک =

فهرست